Fesleğen (Reyhan) Bitkisi


Fesleğenin Faydaları:Vücudumuzdaki bütün salgı bezelerini dengeli şekilde ça­lışmağa sevkeder.Böylece bedeni ve bilhassa ruhi zindelik yaratır.Dinçlik, enerji ve sağlık getirir.Sinir zafiyeti, sinir yorgunluğu, migren, melankoli daimi üzüntü hissi, sabit fikirlilik, kara görüşlülük, endişe ve korku içinde olma, çok rüya görme; uykuda ağırlık basması, sar’a, felç, uykusuzluk, baş dönmesi hallerinde de çok fayda verir.


Fesleğen Hanımlarda Çok Faydalıdır: Ay halinin düzenli ve ağrısız olmasını sağlar.Emzikliler­de süt miktarını artırır.Doğumu kolaylaştırır.


Fesleğenin Hazım Yollarında Etkisi Çok Fazladır:Mide ve barsaklarda salgı miktarını artırır, hazmı kolay­laştırır.Mideyi kuvvetlendirir.Kusmaları ve sinirden ileri gelen bulantıları geçirir.Mide ve barsaklarda gaz söktürür. İshali geçirir.Bağırsaklardan vücudun zehirlenmesini önler.


Fesleğen Nefes Yollarında Faydalıdır :Akciğer ve bronşları dezenfekte eder, oralardaki hasta­lıkların (Bronşit, Öksürük) geçmesine yardım eder.


Fesleğenin Kullanılışı :Yeşil halde salata ve yemekler üzerine konarak yenir.Toz halde baharat olarak Sebze çorbası; yakı, kızartma ve ızgara etlere, Tavuğa balığa. 1 bardak sıcak suya 1 – 2 kahve kaşığı konur 10 dakika dmlenmeden sonra süzerek çay gi­bi içilir, (Günde 2-3 bardak).


UYARI :Fazlası insanda bulantı yapar, azar azar ve her öğün ye­mek daha İyi olur. Hamile iken asla kullanılmaz.Yukarıdaki bilgiler kaynaktan alınmıştır.Bu bilgiler öneri niteliği taşımaktadır.Herhangi bir yöntemi denemeden önce doktorunuza başvurunuz.

You can leave a response, or trackback from your own site.

0 Response to "Fesleğen (Reyhan) Bitkisi"

Gucunu Blogger'den aliyor.