Keten Tohumu


Keten Tohumunun Faydaları:10 bin yıldır gıda olarak da kullanılan keten bitkisi, etkili bir gençlik, sağlık ve güzellik kaynağı. Keten tohumunda yok yok; Kolesterol düşürücü, felç, kanser, unutkanlık önleyici, bağırsak çalıştırıcı ve temizleyici etkisi bunlardan birkaçı. Uzmanlar, sıvı şeklinde, salataların üzerine serpiştirilerek veya günde bir çorba kaşığı şeklinde tüketmeyi öneriyor. Mide-bağırsak sorunlarına karşı iyi gelir. Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa karşı iyi gelir. Kemikleri güçlendirir. Özellikle menopoz döneminde yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Menopoza bağlı şikâyetleri hafifletir. Kalp-damar hastalıklarından korur. Kolesterol, şeker seviyesini dengeler. Yüksek tansiyonu düşürür. Romatizmal hastalıkları önler. Sinir sistemini güçlendirir. Hafızayı güçlendirir. Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir. Yaşlanmaya bağlı dikkat dağınıklığına karşı iyi gelir. Haricen kullanılarak yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Egzama ve sedef hastalıklarında kullanılır. Nasırlarda kompres olarak kullanılır. Solunum yolu hastalıklarında olumlu etki yapar. Ruhsal bozukluklara karşı iyi gelir.Öksürüğü giderir. Ağız boşluğu, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarakkullanılır. Lifleri sanayide, özellikle dokumacılıkta kullanılır.


Keten Tohumunun İçerdiği Maddeler: Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri, Yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif, Protein, Lignanlar (kansere karşı maddeler), Vitaminler, Mineraller, Aminoasitler


Keten Tohumunun Kullanılışı: Kaynatılarak içilebilir. Dövülerek, öğütülerek toz haline getirilebilir. Bir kaşık ağzaatıldıktan sonra arkasından su içilebilir. Kavrulmuş olarak tüketildiğinde daha lezzetli olur. Ketentohumunun çok özel bir tadı veya kokusu yoktur, ama kavrulunca güzelbir tada kavuşur. Tohum şeklinde de tüketilebilir. Yemeklere, yoğurda, salatalara, müsliye, pasta, börek gibi unlumamullere karıştırılarak da tüketilebilir. Günde 1-1.5 çorba kaşığı keten tohumu sağlıklı kalmak açısından yeterlidir. Dozunu kaçırmamakta yarar var.

Yukarıdaki bilgiler kaynaktan alınmıştır.Bu bilgiler öneri niteliği taşımaktadır.Herhangi bir yöntemi denemeden önce uzman hekiminize başvurunuz.

You can leave a response, or trackback from your own site.

0 Response to "Keten Tohumu"

Gucunu Blogger'den aliyor.