Melissa ve Melissa Çayının Faydaları

Melissa Hakkında Bilgi: Ballıbabagiller familyasından, 1m’ye kadar boylanabilen, dayanıklı çok yıllık otsu bitkidir. Gövdesi dört köşe kesitli, tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Oval biçimli, kenarları dişli ve tüylü yapraklan limon kokulu olur. Yaz mevsiminden sonbahara kadar salkımlar oluşturarak açan, çok açık sarı ya da beyazımsı küçük çiçekleri iki dudaklı: koyu kahverengi, minik ve gözyaşı biçimli tohumlan parlaktır. Tohumu ile yetiştirilmesi çok ağır gerçekleştiğinden bitki ya bölünerek ya da gövde çelikleri alınarak çoğaltılır.
Melissanın Bilinen Bileşimi : Sitral, stranellal, linalol ve pinemi içeren uçucu yağlar ile flavon ve reçine içerir.
Melissanın Kullanıldığı Yerler : Körpe yaprakları hoş limon kokusunu vermesi için salatalara, bazı yiyecek ve içeceklere katılır. Melisa çayı olarak demlenip sevilerek içilir.
Melissanın Faydaları:Sindirim sistemindeki tüm kramplara ve gaz şişkinliklerine iyi gelir.Sakinleştirici etkisi olup korku ve depresyon sonucu olabilen sindirim problemlerine karşı basari ile kullanılır.Kalbi ve kan dolaşımını güçlendirir. Yüzeysel kan damarlarını genişleterek yüksek kan basıncını düşürebilir.Terletici özelliğinden dolayı grip gibi hastalıklarında ateş düşürmekte faydalı olur.Hipertroidizm de rahatlama sağlar. Merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkisi vardır.
Melissanın Kullanılışı: 1 bardak kaynar su, 2-3 tatlı kaşığı kuru ya da 4-6 kaşık körpe yaprak üzerine dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilirken, içilene kadar üzeri sıkıca kapalı tutulur. Böylece hazırlanan çay sabah ve akşamları birer kez ya da gerektikçe bir bardak olarak içilir.

Yukarıdaki bilgiler kaynaktan alınmıştır.Bu bilgiler öneri niteliği taşımaktadır.Herhangi bir yöntemi denemeden önce uzman hekiminize başvurunuz.

You can leave a response, or trackback from your own site.

0 Response to "Melissa ve Melissa Çayının Faydaları"

Gucunu Blogger'den aliyor.